Sadece 5 dakikada şarj olan otomobil

Son zamanlarda bir hayli yaygınlaşan otonom otomobillere her geçen gün yenisi eklenirken elektrikli araçların öncülerinden Tesla'ya rakip geldi. Toni Piech, 5 dakikada şarj olabilen Mark Zero adındaki otomobili için çalışmalara başladı.
Sadece 5 dakikada şarj olan otomobil

Otonom araçlar arasındaki rekabetin bir hayli arttığı bu dönemde otomobil şirketleri sunduğu özelliklerle fark yaratmak istiyor. Bu konuda ilk adımını atan Piech, 5 dakika gibi çok kısa sürede şarj olabilen otomobili Mark Zero için çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Şirketin yaptığı açıklamalara göre hızlı şarj özelliği ile dikkat çekecek otomobilin bataryasında bulunan özel hücreler ile beraber yüksek akımlar ısınmadan kaldırılabilecek. Paylaşılmış olan bilgilerinden bir diğeri ise yüzde 80 şarj seviyesine 4 dakika gibi bir sürede ulaşabilmesi. Aracın böylesine hızlı şarj olması kullanıcılarının işini bir hayli kolaylaştıracak gibi gözüküyor.

Yüzde 80 şarj seviyesindeyken 500 kilometre yol yapabilen araç iki adet 150kW motora sahip. Maksimum hızı 249km/s olan aracın bataryası daha güçlü bir batarya ile değiştirilebilecek. Bununla beraber Mark Zero modelinin 2 ve 4 koltuklu olarak gelmesi beklenirken SUV şeklinde üretileceği belirtiliyor. Aracın ne zaman satışa sunulacağı hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmadığını da belirtelim.

Kaynak: Hürriyet

X